Diagnostyka

Pacjent, który trafia do naszego ośrodka z problemem ortopedycznym lub urazowym jest przyjmowany przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, która zajmuje się nim od diagnozy przez leczenie operacyjne, aż do rehabilitacji. Udzielamy ok. 4000 porad ortopedycznych rocznie. Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja prowadzone jest w jednym miejscu. Już przy pierwszej wizycie tworzona jest elektroniczna karta pacjenta, która staje się dostępna dla wszystkich lekarzy i fizjoterapeutów oraz pracowni RTG i USG, co zapewnia spójność leczenia oraz pozwala optymalnie zaplanować leczenie. Terminy wizyt staramy się dopasować do preferencji pacjenta.
Dokładamy wszelkich starań, żeby wizyta u lekarza i u rehabilitanta odbywała się jednego dnia w przybliżonym czasie, tak aby było to jak najbardziej wygodne dla pacjenta. Leczenie prowadzimy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, bądź prywatnie. Do leczenia w ramach NFZ niezbędne jest skierowanie do Poradni Ortopedycznej.

Na miejscu wykonujemy badania obrazowe. Dysponujemy światowej klasy, w pełni cyfrowym, aparatem RTG. W ARTRO-KLINICE BIENIECKI działa również pełnoprofilowa pracownia USG narządu ruchu.

Poradnia ortopedyczna

Pacjent, który trafia do naszego ośrodka z problemem ortopedycznym lub urazowym jest przyjmowany przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, która zajmuje się nim od diagnozy przez leczenie operacyjne, aż do rehabilitacji. Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja prowadzone jest w jednym miejscu. Już przy pierwszej wizycie tworzona jest elektroniczna karta pacjenta, która staje się dostępna dla wszystkich lekarzy i fizjoterapeutów oraz pracowni RTG i USG, co zapewnia spójność leczenia oraz pozwala optymalnie zaplanować leczenie. Terminy wizyt staramy się dopasować do preferencji pacjenta. Dokładamy wszelkich starań, żeby wizyta u lekarza i u rehabilitanta odbywała się jednego dnia w przybliżonym czasie, tak aby było to jak najbardziej wygodne dla pacjenta. Leczenie prowadzimy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, bądź prywatnie. Do leczenia w ramach NFZ niezbędne jest skierowanie do Poradni Ortopedycznej.

Na miejscu wykonujemy badania obrazowe. Dysponujemy światowej klasy, w pełni cyfrowym, aparatem RTG. W ARTRO-KLINICE BIENIECKI działa również pełnoprofilowa pracownia USG narządu ruchu. Pacjent wymagający sprzętu zaopatrzenia ortopedycznego ma możliwość nabycia go w naszym ośrodku. Może zaopatrzyć się tu w kule, ortezy, buty ortopedyczne i inne. Pacjentom ubezpieczonym część kosztów sprzętu zaopatrzenia ortopedycznego refunduje NFZ. Obiekt, w którym mieści się ARTRO-KLINIA BIENIECKI został zmodernizowany i dostosowany do wymogów europejskich norm przewidzianych dla tego typu działalności. Spełnia wszystkie wymogi przepisów krajowych. W trosce o wygodę pacjenta budynek został pozbawiony barier architektonicznych.

Pracowania USG narządu ruchu

Pracownia USG zajmuje się badaniami narządu ruchu czyli obrazowaniem stawów, mięśni, ścięgien, więzadeł. Najczęściej badania wykonujemy aparatem firmy Mindray, okresowo korzystamy z aparatów Siemens i GE. Są to aparaty najwyższej światowej klasy, wyposażone w oprogramowanie i głowice, pozwalające na precyzyjną diagnostykę schorzeń i uszkodzeń narządu ruchu. Współpracujemy z wieloma ośrodkami ortopedycznymi w naszym województwie.

Od wielu lat oprócz diagnostyki i monitorowania chorób układu ruchu wykonujemy interwencje pod kontrolą USG. Zaletą tej metody jest to że operator widzi igłę wewnątrz tkanek. Zatem może precyzyjnie trafić w zmienione chorobowo miejsce czy obszar płynowy. Nawet jeśli jest on położony w okolicy ważnych życiowo struktur czyli dużych naczyń czy nerwów – dzięki kontroli USG – zabieg jest bezpieczny. Metodą tą można ewakuować patologiczne zbiorniki z płynem takie jak na przykład krwiaki czy torbiele. Metoda pozwala także na podawanie leków lub czynników wzrostu w konkretne uszkodzone lub zmienione miejsce. Pod kontrola obrazu USG jesteśmy w stanie podawać leki bezpośrednio do bardzo małych przestrzeni takich jak pochewki ścięgniste czy kaletki. Trafienie do tak małej przestrzeni bez kontroli obrazu USG jest niezwykle trudne do wykonania. Podawanie leków sterydowych wymaga wysokiej precyzji co ogranicza do minimum działania niepożądane. Kolejną interwencją jest wypłukiwanie zwapnień ze stożka rotatorów barku.

Pracownia RTG

Pracownia RTG zajmuje się badaniami RTG układu kostnego narządu ruchu czyli kończyn górnych i dolnych oraz miednicy i kręgosłupa. Do badań wykorzystywany jest aparat MOBILETT XP Digital firmy Siemens. Jest to jeden z niewielu w Polsce, najwyższej światowej klasy, w pełny cyfrowy, mobilny aparat RTG. MOBILETT jest wyposażony w oprogramowanie i akcesoria pozwalające na precyzyjną diagnostykę schorzeń i uszkodzeń narządu ruchu.

RTG – technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). W medycynie stosowana jest głównie w diagnostyce układu kostnego. Przechodzące przez ciało promieniowanie powoduje zaczernienie kliszy fotograficznej. Tkanka kostna pochłania część promieniowania, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione. W celu lepszego zobrazowania niektórych struktur stosuje się środki kontrastujące, popularnie zwane kontrastami.