Paluch koślawy – Hallux Valgus

Jest to zniekształcenie polegające na bocznym odchyleniu palucha. Zwykle jest ono spowodowane szpotawym ustawieniem pierwszej kości śródstopia, wystawaniem głowy tej kości przyśrodkowo i podwichnięciem w stawie śródstopno-paliczkowym ku stronie bocznej. Może temu towarzyszyć rotacja palucha. Zniekształcenie występuje znaczenie częściej u kobiet.

Niewłaściwe obuwie (o wąskim przodzie) może odgrywać pewną rolę w rozwoju zniekształcenia. Inne czynniki wpływające na rozwój palucha koślawego to: dziedziczność, płaskostopie, szpotawość pierwszej kości śródstopia, zwiększona ruchomość pierwszego stawu stępowo-śródstopnego, niewłaściwa długość pierwszej kości śródstopia, wiotkość stawowa.

Pacjentki zgłaszają się z powodu narastającej deformacji palucha, zmiany kształtu całej stopy, poszerzania się przodostopia oraz narastających bólów palucha i śródstopia.

Koślawość palucha stanowi zwykle jeden z elementów stopy z płaskostopiem poprzecznym i nieprawidłowym rozkładem obciążeń na podeszwie wynikającym z zaburzonej mechaniki stopy. Dlatego też koślawe zniekształcenie palucha towarzyszy zwykle zniekształceniom palców II i III z ich szponiastym ustawieniem.

Leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne. W Artro-Klinice Bieniecki najczęściej wykorzystujemy osteotomię pierwszej kości śródstopia pozwalającą na korekcję deformacji w wielu płaszczyznach. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a dzięki użyciu specjalnego implantu, pacjent w kilka godzin po zabiegu może obciążyć kończynę i jest wypisywany do domu. W postępowaniu pooperacyjnym wykorzystujemy specjalną ortezę w której pacjenci chodzą z pełnym obciążaniem kończyny przez okres 6 tygodni. Rehabilitacja odgrywa bardzo ważną rolę w całym procesie leczenia. Ćwiczenia rozpoczynają się już w dniu zabiegu. Powrót do pełnej sprawności zajmuje zwykle ok. 12 tygodni.