Terapia komórkami macierzystymi

Terapię komórkami macierzystymi wykorzystuje się w celu regeneracji uszkodzonych stawów. Szczególne w bardzo zniszczonych stawach, które są na granicy kwalifikacji do endoprotezoplastyki i gdzie pacjenci maja znaczne bóle. Leczenie tą metodą polega na pobraniu tkanki tłuszczowej za pomocą cieniutkich 3 mm kaniuli w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dostępy operacyjne do wprowadzenia kaniuli są tak niewielkie, że nie zakładamy na nie szwów, tylko plasterek z opatrunkiem.

Dla komfortu pacjenta zwykle wykorzystujemy krótkie dożylne znieczulenie. To znaczy, że pacjent zasypia na kilka - kilkanaście minut po to, żeby pobrać tkankę tłuszczową oraz znieczulić miejsce podania do stawu. Kiedy pacjent stopniowo się wybudza tłuszcz jest przerabiany, aby uzyskać z niego maksymalne stężenie komórek macierzystych. Na końcu całego procesu dostrzykiwane jest jeszcze osocze bogatopłytkowe (uzyskiwane z krwi pacjenta), które aktywuje komórki macierzyste i taka "bomba biologiczna" jest podawana do wnętrza stawu igłą (kiedy pacjent śpi miejsce wkłucia zostaje znieczulone), przez co podanie do stawu jest praktycznie bezbolesne.

Metoda zapewnia bardzo dużą siłę gojenia niespotykaną w normalnej sytuacji w stawie.

Po zabiegu pacjent pozostaje pod opieka lekarza przez około 2 godziny i może iść do domu.

Regeneracyjne działanie tej metody zostało udowodnione wielokrotnie w licznych publikacjach naukowych.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że jeden z naszych lekarzy, dr Michał Bieniecki został oficjalnym instruktorem firmy Arthrex i obecnie zajmuje się również szkoleniem innych lekarzy w wykorzystywaniu i prowadzeniu leczenia tą metodą.

Szczegółowo o metodzie:

Komórki macierzyste pozyskiwane z tkanki tłuszczowej (AdSC), zlokalizowane we frakcji podporowonaczyniowej (SVF), posiadają podobne właściwości jak komórki macierzyste pozyskane ze szpiku kostnego. Mogą one różnicować się do komórek rozmaitych typów, takich jak komórki tkanki kostnej, tłuszczowej, chrzęstnej i mięśniowej, oraz wydzielać szereg cytokin i czynników  wzrostu, jednak w porównaniu do komórek macierzystych pozyskiwanych ze szpiku kostnego, są one łatwiejsze do uzyskania do zastosowań klinicznych i charakteryzują się wyższą wydajnością izolacji.

Do czego służy SVF?

SVF to z języka angielskiego „Stromal Vascular Fraction”, czyli komórki macierzy tkanki tłuszczowej. Jest to część tkanki tłuszczowej organizmu, która zawiera komórki regeneracyjne. Można je pozyskać z wykorzystaniem specjalnej procedury. Ponadto komórki regeneracyjne mogą rozwijać się w inne rodzaje komórek, na przykład komórki kości lub chrząstki. Komórki regeneracyjne występują w dużych ilościach w tkance tłuszczowej i można je pozyskać z zastosowaniem odpowiedniej procedury. Komórki regeneracyjne zawarte w tkance tłuszczowej mogą także uwalniać wiele substancji sygnałowych, które odgrywają ważną rolę w procesie regeneracji tkanek.

Przygotowanie SVF

1. Za pomocą specjalnie opracowanej strzykawki lekarz pobiera niewielką ilość (ok. 30 ml) tkanki tłuszczowej z odpowiedniego miejsca na ciele pacjenta (np. z brzucha, biodra lub uda), które wcześniej jest miejscowo znieczulane. 
2. SVF są oddzielane od innych substancji znajdujących się w tkance tłuszczowej. W ten sposób pozyskuje się własne substancje regeneracyjne organizmu.

Właściwości i korzyści z zastosowania

Technika SVF stanowi proste i szybkie rozwiązanie do pobierania i przetwarzania cieczy niejednorodnych, takich jak tkanka tłuszczowa 

■ Brak enzymów – przetwarzanie mechaniczne, dzięki któremu SVF można zbierać jak granulat 
■ Potwierdzone działanie synergistyczne – PRP promuje proliferację komórek i różnicowanie AdSC
■ Wspomaga regenerację tkanki

Najważniejsze działania SVF

■ Łagodzenie miejscowych stanów zapalnych
■ Zapobieganie włóknieniu  tkanki
■ Działanie antyapoptotyczne
■ Wspomaganie angiogenezy i przebudowy tkanek
■ Stymulacja rekrutacji i proliferacji endogennych komórek  macierzystych
■ Ograniczenie tworzenia osteofitów i stanu zapalnego maziówki
■ Ograniczenie zwyrodnienia  chrząstki