Uszkodzenia typu SLAP

SLAP dotyczy uszkodzenia górnej części obrąbka łopatki. W zdrowym barku górna cześć obrąbka jest miejscem przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego i jednocześnie jest ściśle połączona z brzegiem kostnym wydrążenia stawowego łopatki i krawędzią powierzchni chrzęstnej.

Ukrwienie części wystającej części pochodzi głównie ze ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego, w mniejszym stopniu z kości. Granica ukrwienia jest częstym miejscem przewlekłych uszkodzeń obrąbka u osób starszych. U młodych pacjentów przyczyną uszkodzenia najczęściej jest uraz.
Klasyfikacja uszkodzeń obrąbka typu SLAP.
SLAP I – powszechnie spotykane u starszych pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi, operowanych z innych powodów. Nie wymagają bezwzględnie naprawy, goją się zwykle po oczyszczeniu i odświeżeniu miejsca uszkodzenia.
SLAP IIA, IIB, IIC, III i IV zwykle są następstwem urazu i wymagają bezwzględnie leczenia operacyjnego. W zależności od rozległości uszkodzenia wymagają wytworzenia dostępów artroskopowych oraz użycia specjalnych implantów zakotwiczonych w brzegu powierzchni stawowej łopatki, do których doszywa się odświeżony obrąbek. Czasem, przy bardzo rozległych uszkodzeniach VI st. niezbędne jest przecięcie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego (tenotomia) z ewentualnym przyszyciem jej w bruździe międzyguzkowej (tenodeza).
Diagnostyka uszkodzenia opiera się o wywiad, szczegółowe badanie kliniczne i badanie MRI. Specyficzność badania MRI w tym zakresie wynosi między 70% a 90 %. Uwidocznienie uszkodzenia typu SLAP jest wskazaniem do leczenia operacyjnego.

Zabieg artroskopowy zwykle wymaga wykonania 3-5 ok. 1 cm nacięć w okolicy stawu. Przez te nacięcia do stawu wprowadzana jest 4 mm sonda zakończona kamerą ze światłowodem i narzędzia artroskopowe pozwalające na potwierdzenie uszkodzenia i jego naprawę. Naprawa polega na implantacji do kości specjalnych implantów (kotwic) mocujących uszkodzony obrąbek. Liczba kotwic zależna jest od rozległości uszkodzenia.

Po zabiegu operowany staw jest unieruchamiany w kamizelce ortopedycznej na 6 tygodni. Integralną częścią całego procesu leczenia są ćwiczenia , które rozpoczynają się już w dniu zabiegu. Pacjent przy wypisie dostaje prospekt z opisanymi ćwiczeniami, harmonogramem ich przeprowadzania oraz zdjęciami instruktażowymi.

Zdecydowana większość sportowców wraca do czynnego uprawiania dyscypliny sportu sprzed urazu. Wyniki napraw u sportowców zależą od stopnia uszkodzenia i od dyscypliny którą uprawiają.