Zabiegi operacyjne

W ARTRO-KLINICE BIENIECKI prowadzone jest małoinwazyjne leczenie operacyjne. Większość procedur wykonywanych jest w ramach chirurgii jednego dnia. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, pacjent jest hospitalizowany przez cały wymagany okres. Od niemal 20 lat wykonujemy około 1300 zabiegów operacyjnych rocznie, w tym około 200 rekonstrukcji ACL. Dysponujemy światowej klasy sprzętem pozwalającym zapewniać naszym pacjentom komfort i bezpieczeństwo leczenia.

Artroskopia – zabieg małoinwazyjny

Wykonywanie operacji metodą artroskopwą polega na wykonaniu dwóch lub trzech nacięć, w operowanej okolicy, o wielkości ok 1 cm. Przez nacięcia lekarz ortopeda wprowadza do stawu kamerę o średnicy 4 mm i z drugiej strony mikronarzędzia – takim zestawem dokonuje operacji w stawie. Obraz z kamery widoczny jest na monitorze. Cechą charakterystyczną artroskopii jest bardzo duża precyzja wykonywania operacji, ponieważ obraz ze stawu jest wielokrotnie powiększony. Specjalne narzędzia w rękach sprawnego chirurga sprawiają, że naprawa jest szybka, czas hospitalizacji skraca się do kilku godzin, a powrót do sprawności jest możliwie jak najkrótszy. Artroskopia to “zabieg przez dziurkę od klucza” – blizny, które zostają po zabiegu są bardzo małe.

Czynniki wzrostu

Osocze bogatopłytkowe (ang. platelet-rich plasma, PRP) to innowacyjne i bardzo obiecujące podejście do gojenia i regeneracji tkanek. PRP to autologiczny, stężony preparat płytkowy w niewielkiej ilości osocza, zawierający uwalniane z płytek krwi czynniki wzrostu. Płytki krwi stanowią naturalne źródło wielu czynników wzrostu. Czynniki te stymulują kaskadę gojenia, w tym towarzyszący temu proces zapalany, proliferację komórkową, angiogenezę i procesy przebudowy tkankowej.

Lecznicze działanie PRP polega dostarczeniu do uszkodzonego obszaru koncentratu naturalnych czynników wzrostu, co powoduje pobudzenie procesu gojenia ran i stymuluje szybką regenerację tkanek miękkich.

W związku z tym, że PRP uzyskiwane jest z krwi pacjenta nie ma zagrożenia przenoszenia chorób czy występowania działań niepożądanych.

Czynniki wzrostu używamy w leczeniu schorzeń:

 • tendinopatia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego
 • entezopatia przyczepu wspólnego prostowników nadgarstka (łokieć tenisisty)
 • entezopatia przyczepu wspólnego zginaczy nadgarstka (łokieć golfisty)
 • tendinopatia i entezopatia ścięgna mięśnia czworogłowego
 • tendinopatia mięśnia podkolanowego
 • tendinopatia i entezopatia ścięgna mięśnia półbłoniastego
 • entezopatie przyczepu bliższego i dalszego więzadła rzepki (kolano skoczka)
 • tendinopatia i entezopatia ścięgna Achillesa
 • entezopatia rozcięgna podeszwowego
 • entezopatia przyczepów bliższych zginaczy krótkich palców (ostroga piętowa)
 • leczenie uszkodzeń tkanek
 • przewlekłe niegojące się uszkodzenia mięśni

Terapia komórkami macierzystymi pobranymi tkanki tłuszczowej brzucha

Terapię komórkami macierzystymi wykorzystuje się w celu regeneracji uszkodzonych stawów. Szczególne w bardzo zniszczonych stawach, które są na granicy kwalifikacji do endoprotezoplastyki i gdzie pacjenci maja znaczne bóle. Leczenie tą metodą polega na pobraniu tkanki tłuszczowej za pomocą cieniutkich 3 mm kaniuli w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dostępy operacyjne do wprowadzenia kaniuli są tak niewielkie, że nie zakładamy na nie szwów, tylko plasterek z opatrunkiem. Dla komfortu pacjenta zwykle wykorzystujemy krótkie dożylne znieczulenie. To znaczy, że pacjent zasypia na kilka - kilkanaście minut po to, żeby pobrać tkankę tłuszczową oraz znieczulić miejsce podania do stawu. Kiedy pacjent stopniowo się wybudza tłuszcz jest przerabiany, aby uzyskać z niego maksymalne stężenie komórek macierzystych. Na końcu całego procesu dostrzykiwane jest jeszcze osocze bogatopłytkowe (uzyskiwane z krwi pacjenta), które aktywuje komórki macierzyste i taka "bomba biologiczna" jest podawana do wnętrza stawu igłą (kiedy pacjent śpi miejsce wkłucia zostaje znieczulone), przez co podanie do stawu jest praktycznie bezbolesne.

Czytaj więcej...

Szycie ACL

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest jednym z głównych stabilizatorów stawu kolanowego. Położone jest wewnątrz stawu, gdzie jeden z przyczepów więzadła znajduje się na kości udowej, a drugi na kości piszczelowej. Do zerwania więzadła krzyżowego przedniego dochodzi najczęściej podczas urazu skrętnego stawu kolanowego. Bezpośrednio po urazie pacjent odczuwa ból, który z czasem ustępuje. Często dochodzi do obrzęku stawu, co świadczy o krwiaku wewnątrzstawowym. Podczas chodzenia pacjent może odczuwać epizody „uciekania” kolana. W niektórych przypadkach może dojść do interpozycji uszkodzonego więzadła między kością udową, a piszczelową. W takiej sytuacji pacjent nie będzie w stanie wyprostować stawu kolanowego – mówimy wówczas o „bloku kolana”.

Czytaj więcej...