Zabiegi operacyjne

W ARTRO-KLINICE BIENIECKI prowadzone jest małoinwazyjne leczenie operacyjne. Większość procedur wykonywanych jest w ramach chirurgii jednego dnia. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, pacjent jest hospitalizowany przez cały wymagany okres. Od niemal 20 lat wykonujemy około 1300 zabiegów operacyjnych rocznie, w tym około 200 rekonstrukcji ACL. Dysponujemy światowej klasy sprzętem pozwalającym zapewniać naszym pacjentom komfort i bezpieczeństwo leczenia.

Artroskopia – zabieg małoinwazyjny

Wykonywanie operacji metodą artroskopwą polega na wykonaniu dwóch lub trzech nacięć, w operowanej okolicy, o wielkości ok 1 cm. Przez nacięcia lekarz ortopeda wprowadza do stawu kamerę o średnicy 4 mm i z drugiej strony mikronarzędzia – takim zestawem dokonuje operacji w stawie. Obraz z kamery widoczny jest na monitorze. Cechą charakterystyczną artroskopii jest bardzo duża precyzja wykonywania operacji, ponieważ obraz ze stawu jest wielokrotnie powiększony. Specjalne narzędzia w rękach sprawnego chirurga sprawiają, że naprawa jest szybka, czas hospitalizacji skraca się do kilku godzin, a powrót do sprawności jest możliwie jak najkrótszy. Artroskopia to “zabieg przez dziurkę od klucza” – blizny, które zostają po zabiegu są bardzo małe.

Czynniki wzrostu

Osocze bogatopłytkowe (ang. platelet-rich plasma, PRP) to innowacyjne i bardzo obiecujące podejście do gojenia i regeneracji tkanek. PRP to autologiczny, stężony preparat płytkowy w niewielkiej ilości osocza, zawierający uwalniane z płytek krwi czynniki wzrostu. Płytki krwi stanowią naturalne źródło wielu czynników wzrostu. Czynniki te stymulują kaskadę gojenia, w tym towarzyszący temu proces zapalany, proliferację komórkową, angiogenezę i procesy przebudowy tkankowej.

Lecznicze działanie PRP polega dostarczeniu do uszkodzonego obszaru koncentratu naturalnych czynników wzrostu, co powoduje pobudzenie procesu gojenia ran i stymuluje szybką regenerację tkanek miękkich.

W związku z tym, że PRP uzyskiwane jest z krwi pacjenta nie ma zagrożenia przenoszenia chorób czy występowania działań niepożądanych.

Czynniki wzrostu używamy w leczeniu schorzeń:

  • tendinopatia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego
  • entezopatia przyczepu wspólnego prostowników nadgarstka (łokieć tenisisty)
  • entezopatia przyczepu wspólnego zginaczy nadgarstka (łokieć golfisty)
  • tendinopatia i entezopatia ścięgna mięśnia czworogłowego
  • tendinopatia mięśnia podkolanowego
  • tendinopatia i entezopatia ścięgna mięśnia półbłoniastego
  • entezopatie przyczepu bliższego i dalszego więzadła rzepki (kolano skoczka)
  • tendinopatia i entezopatia ścięgna Achillesa
  • entezopatia rozcięgna podeszwowego
  • entezopatia przyczepów bliższych zginaczy krótkich palców (ostroga piętowa)
  • leczenie uszkodzeń tkanek
  • przewlekłe niegojące się uszkodzenia mięśni

Szycie ACL

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest jednym z głównych stabilizatorów stawu kolanowego. Położone jest wewnątrz stawu, gdzie jeden z przyczepów więzadła znajduje się na kości udowej, a drugi na kości piszczelowej. Do zerwania więzadła krzyżowego przedniego dochodzi najczęściej podczas urazu skrętnego stawu kolanowego. Bezpośrednio po urazie pacjent odczuwa ból, który z czasem ustępuje. Często dochodzi do obrzęku stawu, co świadczy o krwiaku wewnątrzstawowym. Podczas chodzenia pacjent może odczuwać epizody „uciekania” kolana. W niektórych przypadkach może dojść do interpozycji uszkodzonego więzadła między kością udową, a piszczelową. W takiej sytuacji pacjent nie będzie w stanie wyprostować stawu kolanowego – mówimy wówczas o „bloku kolana”.

Czytaj więcej...